Madenciler kendilerini ocağa kapatıp açlık grevine başladı 

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki Yunus Emre Termik Santrali’ni işleten Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik’te çalışan işçiler haklarını aramak için açlık grevine başladı.

ANKA’nın aktardığına göre başlattıkları oturma eylemini 6 gün sürdüren işçilerin Ankara’ya yürüme girişimi engellendi. İşçiler bunun üzerine eylemlerini bugünden itibaren açlık grevine çevirdi.

Madenciler yaptıkları açıklamada mağduriyetlerini anlatarak, maden şirketinin TMSF’ye devriyle yapılan satışın ardından haklarının ödenmediğini duyurdu. İşçiler TMSF’nin satış sürecinde, hak kaybı uğramayacaklarına dair söz verdiğini ancak hakları ödenmediği için de yanlarında olmadığını belirtti. İşçiler maaşlarının düzenli yatmadığını ve eksik yattığını anlattı. İşçiler, açıklamalarında yaşananları şöyle anlattı: “Herkesin burada 10-15 senelik emeği var. Herkesin emeğini TMSF giderseydi, hiç kimse burada durmazdı, kıdem tazminatı alsaydı yani. Mağduriyetimiz büyük. Hepimizin evde çoluğu, çocuğu bekliyor. Okullar açılacak. Hepimiz okul alışverişi yapacağız. Adamlar bize 10- 10,5 bin lira para yatırmışlar. Adamlar asgari ücret bile yatırmamışlar. BES kesmişler, benim iznim bile yok. BES’i de karşı tarafa yatırmamış, iptal ettiremiyorum. Benim evim kira, bir çoğumuzun evi kira. Herkesin çocuğu var okula gidecek. Bir çoğumuz gurbetçi… Bizim normalde ayın 7’si ile 10’u arası maaş alıyorduk, adam kafasına göre maaşı 20’sinde, 25’inde, 30’unda yatırıyor. Bir diğer aya sarkıyor. Birinci ayın maaşını üçüncü ayın 5’inde yatırıyor.

‘SADAKA İSTEMİYORUZ, HAKKIMIZI VERİN’

Yıldızlar Holding, bu kadar usulsüz iş yapıyor, TMSF denetlemiyor. Neden denetlemiyor? Bize imza atmadan hiçbir yükünü sunmadan, sözleşme yapmadan bizi cezalandırıyor. Aylıklarımızı yarı yarıya veriyor, sigortalarımızı yer üstünden yatırıyor. Yetmiyor, santralde, her yerde çalıştırıyor… Ayın birinden itibaren de hepimizi, 165 işçiyi ücretsiz izne çıkarılmış.

Hakkımızı verin, biz kimseden sadaka istemiyoruz. Devlet yetkililerine sesleniyoruz ‘Sesimizi duyan var mı?”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da işçilerle ilgili açıklama yaptı. Nazlıaka, işletmenin eski sahibinin arkasında iktidarın durduğunu belirtip şunları söyledi: “Bu işletmenin 15 Temmuz’da FETÖ’cü olduğu ortaya çıkmıştı ve ondan sonra da doğal olarak TMSF’ye devredilmişti. Fakat TMSF, maden işçilerinin bir dönem haklarını gasp etmişti. Şimdi aynı maden işçileri gene büyük bir mağduriyet yaşıyor. Firma 2022 Aralık ayında Yıldızlar SSS Holding’e satıldı. Yıldızlar SSS Holding, önce 250 kadar çalışana ücretsiz izin verdi, sonra bir kısmını işten çıkardı ancak tazminatlarını halen ödemediği bilgisi bize iletiliyor. Şu anda yer altında çalışmakta olan, başta Beypazarı’ndan olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş olan, son derece deneyimli maden emekçilerinin çalıştığı ve bugün Yıldızlar SSS Holding’e ait olan işletmede yer altındaki madencilere hakkı verilmiyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir