En kapsamlı millet bahçesi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Milliyet Gazetesi’nin yazarlarıyla Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde bir araya geldi. 1 milyon 260 bin metrekarelik millet bahçesini gezdirdirken kentin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ev sahipliğinde, Talas Erguvan’da gerçekleştirilen buluşmaya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Murat Cahid Cıngı, S. Bayar Özsoy, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Mondihome Kayserispor Başkanı Ali Çamlı, Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı İbrahim Özçekiç ile Milliyet Gazetesi’nin değerli yöneticileri ve usta kalemleri katıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı ve yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmî açılışını gerçekleştireceği “Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi”, hizmet vermeye başladığı ilk üç günde âdeta Kayserililerin akınına uğradı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yapımı tamamlanan 1 milyon 260 bin metrekarelik toplam alanda 1 milyon metrekare yeşil alanıyla dikkatleri çeken Türkiye’deki en büyük ve kapsamlı millet bahçelerinden Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında hizmete girdi. Etkinlik ile yeşil alanları, çocuklar için oyun parkları, yürüyüş yolları ve diğer donatılarıyla ziyaretçilerin beğenisini toplayan millet bahçesinde Kayserililer keyifli bir hafta sonu geçiriyor. Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde 3 gün boyunca birbirinden önemli ve özel etkinliklerin gerçekleştirildiği, Türkiye’nin dört bir yanından katılımcıların yer aldığı Gastronomi Günleri de hem ünlü şeflerden hem de vatandaşlardan tam not aldı.

Zirvede sunum

Bulutları delen zirvesi ile Türkiye’nin incisi olan Erciyes Kayak Merkezi, dağcılık ve kış sporları alanında toplam 112 kilometrelik 41 kayak pisti ve 19 mekanik tesisi ile Türkiye’nin önemli merkezlerinden. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Erciyes’in potansiyelini artırmak ve 12 ay kullanılabilir bir cazibe merkezi haline getirmek için başlatılan sıcak su sondaj çalışmaları aralıksız devam ediyor. 385 metre derinlikte 35.9 derece sıcak su bulunan Erciyes’te, 420 metreye kadar inilerek, 50 derecenin üzerinde sıcak su bulunması hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında KASKİ laboratuvarına gönderilen suya ilişkin test işlemleri de devam ediyor. Kayseri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcuman, usta kalemler Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Yazı İşleri Müdürü Menderes Özel ve Ekonomi Editörü Mithat Yurdakul’a Erciyes ile ilgili geniş bir sunum yaparak, kayak merkezinin son durumunu anlattı. Gazeteciler daha sonra hazırlıkları tamamlanan Erciyes Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’ni gezdi. Ardından Milliyet ekibi, Kültepe Kaniş-Karum kazı bölgesine ziyarette bulunarak, hem 7 bin yıl öncesine dayanan yeni bulguları inceledi hem de Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ni gezdi.

Kayadan oyma müze

Değişik medeniyetlere ev sahipliği etmiş, kazılarda ticaretin merkezi olduğu belirlenen Kayseri’de tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi, 6 bin yıllık köklü geçmişi olan Kültepe Kaniş-Karum’dan çıkan eserlerin sergileneceği kayadan oyma Kültepe Müzesi’ni de hayata geçiriyor. Kültepe Kaniş-Karum’u dünyaya tanıtacak olan kayadan oyma müze, Türkiye’de en büyük kayadan oyma yer altı müzesi olacak. Milliyet ekibi, Kültepe Müzesi inşa çalışmalarını da yerinde gördü. Sonrasında Kültepe Kaniş-Karum kazı bölgesinde tarihi canlandıracak 3 bin 450 metrekarelik bir alan üzerinde 14 Ev ve Asurlu Tüccarlar Mahallesi Projesini de yerinde inceledi.

Geçmişe yolculuk

Heyet, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore çalışmaları sürdürülen ve tarihi Kayseri Mahallesi’ni gezdi. Kayseri kültürünü en iyi şekilde yansıtan tarihi Kayseri evlerinin bulunduğu Kayseri Mahallesi, Büyükşehir Belediyesi’nin titiz çalışmalarıyla restore edilen 40 konakla gelecek nesillere bırakılacak belki de ülkemizdeki eşsiz ve nadir tarihi mahallelerden birisi olarak hayranlık uyandırıyor. Bakkalın, berberin, fırının, aktarın ve diğer esnaf grubunun yeniden canlandırıldığı, eski Kayseri âdetlerinin görülebileceği mekânlardan oluşan ve konaklarında Kayseri ezgileri, Kayseri yemekleri, sanat eserleri ve geleneklerinin yaşatıldığı tarihi mahallede âdeta geçmişe yolculuk yapılıyor.

Talas Erguvan’da gerçekleştirilen buluşmaya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’de katıldı.

Bilgi aldılar

Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, Milliyet ekibi ile sabah kahvaltısında holdingde bir araya geldi. Şehrin, ticari, sosyal ve idari hayatı hakkında bilgiler alan konuklar, huzur şehri Kayseri’nin Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz’dan da şehrin adli verileri hakkında bilgiler aldı.

Numan Kurtulmuş, hayran kaldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, açıldığı günden beri Trabzonluların ve turistlerin ilgi odağı olan Boztepe Yürüyüş Yolu ve Seyir Terası’nı, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile gezdi. Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Trabzon milletvekilleri Mustafa Şen, Vehbi Koç, Adil Karaismailoğlu, Yılmaz Büyükaydın ile Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ataman da geziye eşlik etti. Başkan Genç, Numan Kurtulmuş’a Trabzon’a gelen ziyaretçilerin ve turistlerin Boztepe Seyir Terası’na uğramadan şehirden ayrılmadığını anlatarak, terası, açıldığı 23 Nisan tarihinden bugüne kadar 1 milyon 140 bin 565 kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.

Bursa’nın atan kalbi sanat

Bursa’da “Kültür ve sanat herkes için her yerde” sloganıyla kentin kültürel hayatına değer katan Büyükşehir Belediyesi, 2023-2024 kültür-sanat sezonunu açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, açılışta, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlattı ve yeni sezon programına ilişkin bilgi verdi. Aktaş, “Şehrimizin her bir ilçesine, her bir köşesine kültür ve sanatı taşımaya gayret edeceğiz. Çünkü sanat, Bursa’nın atan kalbidir” dedi.

128 tür kokulu bitki

Gerçekleştirdiği yatırımlarla ilçeye değer katan Konya Selçuklu Belediyesi, şehrin gözde mekânlarından Seyir Tepesi’ne, kısa süre önce iki önemli lokasyon daha ekledi. Selçuklu Seyir Kafe’nin yanı sıra bölgeye kazandırılan Koku Bahçesi, bunlardan biri. 7 bin 500 metrekare alana sahip olan Koku Bahçesi’nde 128 tür kokulu bitki çeşidi, 16 adet banklı tag, 8 adet gül tagı ve bin 650 metrekare yürüyüş yolu bulunuyor. Konya’nın en güzel izlenebildiği Selçuklu Seyir Tepesi’ne kazandırılan Koku Bahçesi, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Koku Bahçesi’ne uğrayanlar, hoş kokulu çiçekler arasında huzurlu bir ortamın keyfini çıkarıyor. Selçuklu’nun en önemli mekânlarından biri olan Selçuklu Seyir Tepesi’nin Konya’nın yeni cazibe merkezleri arasında yer aldığını bildiren Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Temiz havası ve yeşil alanlarıyla hemşehrilerimizin şehir hayatının stresini atarak güzel vakit geçirdikleri mekânımıza Koku Bahçemiz ile görsel ve koku anlamında güzel bir renk kattık. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde bitki çeşitliliği bakımından büyük bir zenginliğe sahibiz. Türkiye’nin bitki çeşitliliğini çocuklarımıza ve hemşehrilerimize tanıtmak amacıyla Konya’nın en nezih alanına böyle hoş bir mekânı kazandırdık. Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören bahçemizde hemşehrilerimiz hem farklı çiçek türlerini bir arada görebiliyor hem de güzel kokuları teneffüs ederek fotoğraf çekebiliyor” dedi.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir