Çin’de pozisyonunu kötüye kullandı: Cezası İdam

Çin’de pozisyonunu kötüye kullanan eski bankacıya idam cezası verildi

Çin, eski üst düzey bankacıya ertelenmiş idam cezası verdi. Karar, Çin lideri Xi Jinping’in, ekonominin “can damarı” üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırmayı amaçlayan, geniş finansal sistem genelinde yolsuzlukla mücadele tasfiyesini hızlandırmasıyla geldi.

Hunan eyaletinin merkezindeki Changde şehrindeki Orta Halk Mahkemesi tarafından açıklanan karara göre Tian, ​​iki yıl ertelemeli ölüm cezasına çarptırıldı. Bu, iki yıllık süre içinde ciddi bir suç işlememesi halinde, iki yıl sonra cezanın müebbet hapis cezasına çevrilebileceği anlamına geliyor.

Tian ayrıca devlete ait kuruluşlardaki pozisyonunu kötüye kullanmak, açıklanmayan bilgileri hisse senedi alım satımı için kullanmak ve içeriden bilgi sızdırmak olmak üzere üç suçlamadan da suçlu bulundu.

Mahkeme, Bancacının borsadan 290 milyon yuan’dan (41 milyon dolar) fazla yasa dışı kazanç elde etmek için bilgiye ayrıcalıklı erişimini kullandığını söyledi. Ayrıca hisse senetleri hakkındaki içeriden bilgileri diğer insanlara sızdırdığını ve bunun 8 milyon yuan’dan (1,1 milyon dolar) fazla yasa dışı kar getirdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir