Adalet Bakanı Tunç’tan AİHM kararları yorumu: ‘Yunanistan da uygulamadı…’

Basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Gölbaşı Hakimevi’nde bir araya gelen Bakan Tunç, Gezi davası ve AİHM’in Bylock kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gezi kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Kılıçdaroğlu’nun “Anayasa uygulansın” çıkışına yanıt veren Tunç 83. Madde hatırlatmasına, 14. Madde üzerinden yanıt verdi. Can Atalay’ın vekil seçilmesine rağmen tahliye edilmemesini şuna dayandırdı:

“Milli güvenlik, kamu düzeni, genel sağlık, buna ilişkin hususlar var. Buna ilişkin suçlar bakımından dokunulmazlık yoktur diyor, yargılama seçimden önce başlanmışsa.”

Gezi’yi bir kez daha “terör eylemi” olarak niteleyen bakan, “Bunun sorumluları yargılanamayacaksa orada hukuk devletinden bahsedilemez” dedi.

‘AİHM KARARINI YUNANİSTAN DA UYGULAMADI’

Bakan Tunç, verdiği verilerle Türkiye’nin AİHM’in ihlal kararlarını uygulamada ülkeler ortalamasının 10 puan üstünde olduğunu savundu. “Çifte standart” olduğunu öne süren Tunç buna örnek olarak Yunanistan’ın 15 yıl önce uygulamadığı bir kararı gösterdi.

“Batı Trakya’daki Türk derneklerinin ismindeki Türk ibaresi nedeniyle derneklerin kapatılmasına karar verdi Yunanistan. Hak ihlali verdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ama bu karar 15 yıldır yerine getirilmedi. Ama hiç kimse de demiyor ki Yunanistan neden AİHM kararını yerine getirmedi” diyen Bakan Tunç, yapılan hukuksuzuluğu göstererek hukuksuzluk yapılmasını açıklamış oldu. Öte yandan Tunç, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hukuki olmayan kararlar verdiğini” söyledi.

BYLOCK KARARINA TEPKİ

Yargının Bylock’u suç unsuru olarak nitelendirmediğini öne süren Bakan Tunç, ancak uygulama içinde yürütülmüş “terör faaliyeti” varsa bir sonuca varıldığını ileri sürdü. Bakan, bu süreçte Bank Asya hesabı olan kişilerin sadece hesabı olduğu için yargılandığı ya da özel kaleminin FETÖ soruşturması geçiriyor olmasına rağmen görevine devam etmesine yönelik bir açıklama yapmadı.

Yalçınkaya dosyasının aktarıldığı gibi olmadığını söyleyen Tunç, “Yani Yalçınkaya dosyasına gidip baktığınız zaman ByLock indirilmiş ve tespit tutanağına baktığınız zaman o terör örgütünün FETÖ’nün propagandasına yönelik mesajları görürsünüz” dedi. AİHM’in yeniden yargılama kararına ilişkin de “Yeniden ilk derece mahkemesine gelecek karar ve ilk derece mahkemesi tekrar dosyayı açacak. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin gerekçelerini göz önünde bulundurarak o dosya bakımından bir karar verecek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir