Abdulhamit Gül: Erzincan’da gözaltı sayısı 9’a yükseldi

AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde yaşanan toprak kaymasına ilişkin, “Toprak altında kalan 9 işçimizin arama-kurtarma çalışmaları, yoğun bir şekilde devam ediyor. Gözaltına alınanların sayısı 9’a yükselmiş durumda” dedi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı. Önder, Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde yaşanan toprak kaymasıyla ilgili bilgilendirme yapması için CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’e söz verdi.

Sarıgül, bütün kamu kurum ve kuruluşların işçilere ulaşmak için tam bir dayanışma içinde elinden geleni yaptığını belirterek, “Gece buraya geldim. Hemen konuşmadan sonra Erzincan’a gitmem gerekiyor. O canlarla beraber olmam gerekiyor. Rabbim inşallah böylesine acıları, ulusumuza göstermesin” ifadelerini kullandı.

Madenin yeterli tedbir alınmaması nedeniyle daha önce de gündem olduğunu hatırlatan Mustafa Sarıgül “Erzincan’daki bu madenin yıllardan beri Türkiye’nin gündemine bu şekilde gelmesi, yıllardan beri hepimizi alabildiğine üzmektedir. Bu soruyu CHP olarak 2022 yılında sormuşuz. Soru önergelerimiz var. 2022 yılında yaptığım bir açıklamada, ‘Bu küresel şirket, insanlığa ve doğaya karşı suç işlemiştir. Para cezası ve faaliyeti geçici olarak durdurulmakla örtbas edilemez, gerekli tedbirlerin mutlaka alınması lazım’ demişim. Buradan soruyorum; Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de maden aramaları yapılıyor, neden buralarda bir tek can kaybı duymuyoruz da Türkiye’mizde buna benzer can kayıpları duyuyoruz? ‘Maden araması yapılmasın’ demiyoruz ama gerekli tedbirler alınmalı. Çevre düzenlemeleri mutlaka yapılmalı ve artık siyanür konuşulmaması lazım” diye konuştu.

‘SORUMLULUĞU, İHMALİ OLANLAR EN AĞIR ŞEKİLDE ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEK’

AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül ise “Millet olarak kalbimiz, yüreğimiz Erzincan’da, İliç’te atıyor. Toprak altında kalan 9 işçimizin arama-kurtarma çalışmaları, yoğun bir şekilde devam ediyor. İlgili bakanlarımız yine oradalar ve tüm kurumlarımız yakından takip etmekte. Gözaltına alınanların sayısı 9’a yükselmiş durumda. Adli, idari soruşturmalar yine derinleştirilerek devam etmekte. Sorumluluğu, ihmali olanların en ağır şekilde adalet önünde hesap vereceğine olan inancımız tamdır. Dün de gazi Meclis’imizde tüm siyasi partiler olarak ortak komisyon kurduk. Bu konuda Meclis’imizin iradesini de tecelli etmiş bulunduk. İnanıyorum ki kurulacak bu komisyonda da bu konu derinlemesine değerlendirilecektir. Yerinde incelemeler yapılacaktır ve bu raporda bundan sonraki çalışmalara ışık tutacaktır” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir