ABD’den misilleme saldırısı! Rusya, İran, Irak ve Suriye’den açıklama! Bilanço duyuruldu!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), üs saldırısına karşılık olarak Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurmuştu.

ABD Merkez Komutanlığı, 85 hedefin vurulduğunu duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden, saldırıların kendisinin emriyle gerçekleştiğini söyledi ve “Üslerimize yönelik saldırılara cevap vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından ABD’nin Suriye ve Irak saldırılarına yönelik açıklama geldi.

RUSYA: ABD BÖLGEDEKİ ÜLKELERİ ÇATIŞMAYA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığından ABD’nin Suriye ve Irak saldırılarına yönelik açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı yazılı açıklamada, “ABD’nin Irak ve Suriye genelinde stratejik bombardıman uçaklarının yer aldığı, onlarca hedefte hasar bırakan ve sivilleri öldüren hava saldırıları, Orta Doğu’daki politikasının saldırgan doğasını ve uluslararası hukuku tamamen hiçe saydığını bir kez daha dünyaya gösterdi. İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerinin ABD saldırılarına itaatkar bir şekilde katılması, kimsede ‘uluslararası koalisyon’ yanılsamasına yol açmamalı. Londra, Washington’daki patronlarının tamamen provokatif eylemlerini destekleme konusundaki gayretinin hesabını henüz vermedi” ifadelerini kullandı.

“ABD, bölge ülkelerini çatışmaya sokmaya çalışıyor”

ABD’nin hava saldırılarının mevcut çatışmayı daha da alevlendirmek için özel olarak tasarlandığının “açık” olduğunu vurgulayan Zaharova, “ABD, son zamanlarda Irak ve Suriye’de İran yanlısı olduğu iddia edilen grupların hedeflerine neredeyse hiç ara vermeden saldırarak kasıtlı olarak bölgenin en büyük ülkelerini çatışmaya sokmaya çalışıyor. Washington, cezasız kalacağına inanarak Orta Doğu’da yıkım ve kaosa devam ediyor” ifadelerine yer verdi.
ABD Başkanı Joe Biden’ın Ürdün’deki ABD üssüne gerçekleştirilen saldırıya misilleme eylemi olarak nitelendirdiği son saldırılarının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirten Zaharova, “Egemen devletlere karşı ABD-İngiltere saldırganlığının bu yeni eylemini şiddetle kınıyoruz. Ortaya çıkan durumun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi aracılığıyla acilen ele alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

IRAK’TAN AÇIKLAMA!

Irak hükümeti, ABD’nin Irak’ta İran destekli milis gruplara yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin de yaralandığını açıkladı. Suriye Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin hava saldırılarının mevcut çatışmayı tehlikeli bir şekilde körüklediği ifade edildi.

Irak hükümeti, ABD’nin Ürdün’deki saldırıya karşılık Irak’ta bulunan İran destekli Şii Haşdi Şabi güçlerine gerçekleştirdiği misilleme saldırısının bilançosunu açıkladı.

Irak Hükümeti Sözcüsü Basim el-Avvadi tarafından yapılan açıklamada, “ABD’nin Anbar’ın Akaşat ile el-Kaim kasabalarındaki güvenlik güçlerimizin yanı sıra sivil yerleşim alanlarını hedef alan saldırıları sonucu aralarında sivillerin de bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı” ifadelerini kullandı. El Avvadi ayrıca ABD’nin saldırıdan önce Irak hükümetini bilgilendirdiği yönündeki açıklamaları da yalanladı. Saldırının barış ve istikrarı sağlama çabalarını baltaladığını ve Irak ile bölgenin güvenliğini uçuruma sürüklediğini vurgulayan El-Avvadi, “Irak hükümeti topraklarının hesaplaşma alanı olmasını reddettiğini yinelerken, uluslararası toplum tarafından kendisine verilen görevlerden ve yetkiden sapan koalisyon güçleri, Irak’ta güvenlik ve istikrarın tehdit edilmesine sebebiyet vermektedir” ifadelerini kullanmıştı.

IRAK’TA 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Irak hükümeti, ABD’nin saldırısında ölenler için ülkede 3 gün yas ilan etti.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, silahlı kuvvetlerimizde şehit olanların anısına tüm devlet daireleri ve kurumlarında 3 günlük genel yas ilan edilmesini talimatı verdi.” denildi.

Haşdi Şabi Anbar Operasyon Komutanlığı da ABD’nin düzenlediği saldırıda 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını belirtti.

SURİYE’DEN AÇIKLAMA: ÇOK SAYIDA ASKER VE SİVİL ÖLDÜ

ABD’nin Irak ve Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırılara Şam’dan da tepki geldi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin saldırılarının uluslararası barışı ve güvenliği tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada, “ABD’nin saldırıları Orta Doğu’daki çatışmayı çok tehlikeli bir şekilde körüklüyor” ifadeleri kullanıldı.

Saldırılarda ayrıca çok sayıda asker ve sivilin öldüğü vurgulandı.

İRAN’DAN AÇIKLAMA: STRATEJİK HATA

 İran, ABD güçlerinin Suriye, Irak ve Yemen’deki hedeflere düzenlediği hava saldırılarını, “bölgede gerginliği tırmandırmaktan başka bir işe yaramayacak stratejik hata” şeklinde niteleyerek kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin uluslararası hukukun açık ihlali olarak değerlendirdiği saldırıları kınadığını bildirdi.

ABD yönetiminin “bir başka macerası ve stratejik hatası” olarak nitelediği saldırıların “bölgede gerginlik ve istikrarsızlığın tırmanmasından başka bir sonuç doğurmayacağını” ifade eden Kenani, ABD’nin bu saldırılarla yalnızca Gazze’ye saldırılarını sürdüren İsrail’in hedeflerine hizmet ettiğini öne sürdü.

Bölgedeki çatışmaların boyutlarının ve coğrafyasının genişletilmesi tehlikesine ve saldırıların devamının uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturabileceğine dikkati çeken Kenani, söz konusu saldırıların önlenmesi için uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) çağrıda bulundu.

Suriye ve Irak’ta İran’ın desteklediği milisler ve Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle ABD ve İsrail’e ait hedeflere füze ve dronlarla saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

Irak’taki İran destekli milisler, 28 Ocak’ta Ürdün-Suriye sınırında ABD’nin askeri üssünü kamikaze insansız hava araçlarıyla vurmuş, saldırıda 3 ABD askeri ölmüş 40’tan fazla kişi de yaralanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir