Güvenli Cinsellik Yaşamak Elinizde: Prezervatif Kullanmanın 10 Faydası

‘Prezervatif takmak etkili bir korunma yöntemi mi?’

‘Her ilişki sırasında prezervatif kullanılmalı mı?’

‘Prezervatif nasıl takılır, partnere prezervatif nasıl teklif edilir?’

Çoğumuzun cinsel sağlıkla ilgili bildiklerinin temel seviyede olduğu bir gerçek. Ama eğer siz de yukarıdaki sorulardan en az birini merak ediyorsanız prezervatifin neden bir gereklilik olduğuna dair bilgi seviyenizi artırmanın zamanı gelmiş olabilir!

Haydi, merakımızı birlikte giderelim! ???

Prezervatifin faydalarından önce ne olduğundan bahsetmekte fayda var!

Prezervatif; genellikle erkeklerin kullandığı esnek, ince yapılı ve koruyucu bir kılıftır. Genel amacı ise erkek spermlerinin kadın yumurtalıklarına ulaşmasını engelleyerek istenmeyen gebelikleri önlemek ve cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlardan korunmaktır. Dünya genelinde uzun süredir popülerlik kazanmış olmasına rağmen, ülkemizde 90’lı yıllardan beri tanınıyor olması nedeniyle prezervatifin en temel faydası dışındaki yararlarından haberimizin olmaması çok doğal. Ama bunu hep birlikte kırabiliriz! ?

1. Prezervatif en etkin doğum kontrol yöntemidir.

Girişte de belirttiğimiz gibi, prezervatif oldukça etkin bir doğum kontrol yöntemidir ve istenmeyen gebeliklerden korunmaya yardımcıdır. Prezervatifin doğru kullanılması halinde cinsel ilişki sırasında oluşabilecek kaza riski fazlasıyla düşüktür. Ancak boyut olarak doğru ürünü seçmek, prezervatifi yırtmadan açmak veya geç takmamak gibi konular ayrıca önemsenmelidir. ?

2. Enfeksiyon riski yoktur.

Prezervatifin ikinci en önemli özelliği ise enfeksiyon riskinin bulunmamasıdır. Cinsel ilişki sırasında partnerler arası enfeksiyon aktarımı olmaması için en elverişli yöntemdir. Yani doğum kontrol hapı gebelik için önemli bir engel olsa da cinsel enfeksiyon karşısında yetersizdir. Bu koruma ancak prezervatifle sağlanabilir. ?

3. Prezervatif sayesinde etraf pislenmez, temiz kalır.

Prezervatifin belki de en güzel yanı temizliğidir. İlişkiden sonra dibinden tutarak çıkarılan ve düğüm yapılarak çöpe atılan bir prezervatif, temizlik kısmında fazlasıyla avantaj sağlar. Bu şekilde bir kullanımla hem etraf batmaz hem de bakteri üretimine uygun alan kalmaz.

Bu arada belirtelim, prezervatifi tuvalete atmak doğru bir yöntem değil! ⚠️

4. Kullanımı kolaydır.

Prezervatif kullanmak için bilim insanı olmaya gerek olmaz. Diğer korunma yöntemlerinin aksine üzerinde zaten detaylı kullanım talimatı bulunan bir prezervatifi takmak fazlasıyla kolaydır. Sonrasında kullanmak içinse başka ek bir adım gerekmez. ?

5. Prezervatif ulaşılabilirdir.

Prezervatif, ulaşılabilir bir korunma yöntemidir. Hemen her yerde satılması nedeniyle acil gelişen durumlarda bile hızlı erişim imkanı sunar. Böylece plansız durumlarda, herhangi bir tereddüt yaşamadan andan keyif almaya yardımcı olur. ?

6. Bilinçli bir cinsel yaşam için önemlidir.

Aile planlamasındaki en etkili yöntemlerden biri yine prezervatif kullanımıdır. Toplum sağlığı ve cinsel bilinç gibi konularda akla gelen ilk seçenektir. Yani güvenli ve sağlıklı bir cinsel hayatın olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca nüfus kontrolündeki etkisinin tartışılmaz boyutta olduğu söylenebilir. ?

7. Artık prezervatifler yok gibi!

Günümüzde çok bilinen yanlışlardan biri ‘Prezervatif kullanırken haz duyamıyorum!’ meselesidir. Ancak artık envai çeşit prezervatif bulunduğundan ve aradaki perdeler kalktığından prezervatifle cinsel ilişkiye girerken her şey gayet de hissedilebilir. Burada önemli olan partnerlerin ne istediği ve hangi tip prezervatiften hoşlandığı konusudur! ?

8. Bazı prezervatifler hazzı artırmaya yardımcı olur.

Prezervatif çeşitleri o kadar arttı ki geciktirici etkiden nirvana keyfine kadar aranılan her şeyi bulmak mümkün. Tırtıklı, kabartmalı ve tahriş azaltıcı çeşitleriyle sürtünmeyi artıran ürünlerden orgazmik jelli olanlara kadar akla hayale gelmeyecek prezervatifler mevcut. Bunlar arasından seçim yapmaksa oldukça keyifli! ?

9. Cilt dostudur.

Prezervatifler ekstra kaygandır ve bu özellikleri sayesinde cinsel ilişki sırasında oluşabilecek dermatolojik problemleri önlerler. Özellikle tahriş ve kızarıklık gibi istenmeyen durumların tümü prezervatif sayesinde ortadan kalkar.

10. Doğru kullanım ile her iki taraf da keyif alabilir.

Prezervatif genellikle partnerlerin biri tarafından kullanılır ancak bu demek değildir ki diğer taraf durumdan keyif almayacak. Aksine prezervatif, yukarıda bahsedilen bütün nedenlerden dolayı partnerleri eşit şekilde etkiler ve herkesin doğru kullanımla doruklara ulaşmasını sağlar. Buradaki en önemli konu her partnerin dikkatli olması ve korunmayı kabul etmesidir. Eğer partneriniz korunmak istemiyorsa ona her zaman bu içeriği gösterebilirsiniz! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir