Forbes’tan patronlara işten çıkarma tüyoları

Forbes dergisinde Jack Kelly’nin kaleme aldığı yazıda, patronların işten çıkarma kararı almadan önce yapmaları gerekenler sıralandı.

ÇALIŞAN KOVMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKİLENLER

Hazırlanan listede patronların bir çalışanını işten çıkarmadan önce düşünmesi ve gözden geçirilmesi gerekilen konular yer aldı.

– İşten çıkarmadan önce, başka alternatifler olup olmadığını düşünün.

– İnsanları işten çıkarmadan önce kurumun mali durumunu gözden geçirin. Örneğin, izin sunulabilir, çalışma saatleri kısaltılabilir, israfı ortadan kaldırabilir veya çalışanlar başka birimlere yerleştirilebilir.

– Şirketler yöneticilerinin ücretlerini ve ikramiyelerini azaltabilir.

– Sert bir yaklaşım müşterileri, satıcıları ve hissedarları vazgeçirebilir.

– Zamana yayarak işten çıkarmalar yaparsanız, geride kalan işçiler bir sonraki küçültmede sıranın kendilerine geleceği korkusuyla performanslarını kaybedebilirler.

– Yüz yüze görüşme, bir kişiyi işten çıkarmanın daha uygun bir yoludur. E-postayla, mesajla ya da aramayla işe son verilmesi kötü tepkiler yaratabilir.

– İşten çıkarmalar için mükemmel bir gün, hafta veya ay yoktur.

– Maliyet tasarrufu için daha yüksek kazananlara bakılır, ancak iyi maaş alan birçok çalışan en iyisilerdir ve onların yokluğu firmaya zarar verir.

– İşletmeyle ilgili bazı iyi tepkileri kaybedebilirsiniz.

– Düşük performans gösterenleri ve performans iyileştirme planlarına yerleştirilen kişileri hedeflemek, çalışanları yalnızca daha gergin ve endişeli hale getirerek, yeteneklerinin en iyi şekilde gösterememe ve işlerine odaklanamamalarına neden olur.

– Mali açıdan mümkünse, kıdem tazminatı paketleri sunmak, çalışanların başvuracağı yasal işlemleri azaltır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir