Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi öncesinde Van’da neler yaşandı?

VAN – Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, seçime 9 gün kala Van’da miting düzenledi.

Miting öncesi kentte üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan’ın seçim otobüsüyle ilerleyeceği güzergahta, İpekyolu Caddesi’nde her yaklaşık 100 metrede bir, Maraş Caddesi’nde ise neredeyse adım başı polis ekipleri konumlandırıldı.

Ana caddelere açılan tüm sokak girişleri de polis araçları tarafından kapatıldı. Bazı noktalarda ise polis araçları yetersiz kalınca, diğer kamu kurumlarına ait kamyonlar da kullanıldı.

Erdoğan mitingi öncesinde kente çok sayıda polis ekipleri sevk edildi. İzmir’den Batman’a kadar birçok şehirden polis ekipleri uçaklarla Van’a geldi. Seçim otobüsünün izleyeceği güzergahta, birçok binanın çatısına veya balkonuna da polisler yerleştirildi.

Çarşı merkezinde, sabah saatlerinde şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan birçok otobüs ve minibüs görüntülendi. Bu araçlarla, mitinge katılmak üzere çevre illerden partililerin taşındığı iddia edildi.

Ayrıca, kayyım tarafından yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerin şoförlerine, miting alanına ulaşmak isteyenler için, ulaşım kartı olmasa bile yardımcı olunması yönünde uyarılarda bulunulduğu öğrenildi.

BELEDİYE ÇALIŞANLARINA ‘SENDİKA TOPLANTISI’ İZNİ

Öte yandan Van Büyükşehir Belediyesi personelleri, miting günü idari izinli sayıldı. Belediye personellerine, mitingin bir gün öncesinde gönderilen mesajda, “Sendika başkanımız Sayın Fatih Akdeniz bey yarın saat 10.00’da, tüm çalışan personellere iyileştirme (ara zam) hakkında gerekli konuşma yapacaktır. Tüm çalışanların toplantıya iştirak etmesi uygun olur” denildi. Fakat miting saatinde sendikanın üyesi olan belediye personelleri, ellerinde bayraklarla miting alanına doğru yürüdü.

TEPKİLERİN ARDINDAN OKULA ASILAN PANKART İNDİRİLDİ

Üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resminin ve “Doğru zaman, doğru adam” sloganının yer aldığı dev pankartlar bazı kamu kurumlarına asıldı.

Mehmetçik Selen İlk ve Ortaokulu binasına asılan pankarta, CHP Van İl Başkanlığı ve partinin Van milletvekili adayı Seracettin Bedirhanoğlu sosyal medya üzerinden itiraz etti.

Tepkiler üzerine pankartın indirildiği bilgisi geldi.

Kentin en işlek noktalarından biri olan Soydan Kavşağı’nda yer alan İpekyolu Gençlik Merkezi binasının dış cephesinde yer alan dev ekrana da aynı pankart yansıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinginden üç gün önce (2 Mayıs Salı günü), Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Van’da mitingi vardı. Kılıçdaroğlu’nun seçim otobüsüyle ilerlerken yoğun ilgiyle karşılaştığı Maraş Caddesi’nde, bu kez kaldırımlarla yol arasına polis barikatları kuruldu.

Erdoğan’ın geçişinden yaklaşık yarım saat önce, birçok noktada yayaların karşıdan karşıya geçişi durduruldu. Erdoğan, geçişi esnasında bu barikatların arkasında toplananlar selamladı. Erdoğan’ın konvoyunda; biri yüksek diğeri alçak irtifadan uçan 2 helikopter, 69 polis aracı ve sivil araç, 3 ambulans, 3 otobüs (İkisi Cumhurbaşkanlığı, biri AK Parti logolu) ve 2 AFAD aracı yer aldı. Çekim yaptığımız noktada, konvoyun geçişi 2 dakika 39 saniye sürdü.

Mitingde gazeteciler için akreditasyon uygulaması yapıldı. Yerel ve ulusal basında çalışan bazı gazeteciler akredite edilmediği için miting alanına alınmadı.

Sulama Birliği’nde çalışan mevsimlik işçiler de mitinge alınmadı. Kendi imkanlarıyla mitinge katılmak için farklı şehirlerden gelen mevsimlik üç tarım işçisi, ellerindeki pankartların gerekçe gösterilerek alana alınmadıklarını ifade etti.

Pankartlarda “Sulama Birliği–Kadro mağduruyuz. Sana inanıyoruz, sana güveniyoruz” ifadeleri yer aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*